Problemknuser

16. 5 gode grunde til at løbe væk fra dine udfordringer

Vi har alle sammen udfordringer. Men det er måske ikke alle, der tænker over, hvorfor vi ikke løser dem.
Det er på mange måder som at acceptere at gå en tur med sten i skoen.

Kender du til at prøve at løbe væk fra dine udfordringer, så er der ikke noget galt med dig – men det er, fordi dine modstande har kontrollen over dig.

Når vi er styret af vores modstande og er vi på flugt fra det ubehagelige, og så er der grænser for, hvor meget gas vi kan give livet.

I denne episode gennemgår jeg de fem modstande, jeg oftest møder hos mennesker, der har svært ved at gøre noget ved deres udfordringer.

Det handler om:

  • Modstand på at tale om det, der driller
  • Modstand på at åbne sig for et andet menneske
  • Modstand på at tage ansvar for sig selv
  • Modstand på at tale om følelser
  • Modstand på at komme i gang

Denne episode er til dig, der slår dig selv i hovedet, fordi du ikke gør noget ved en af dine udfordringer. Til dig, der er træt af at prøve at løbe væk fra det, der driller dig. Til dig, der gerne vil blive klogere på dig selv og dine modstande.

Jeg håber, at episoden kan hjælpe dig til at bryde én af dine modstande – så du kan give dit liv lidt mere gas. For det synes jeg, du har fortjent. ❤️

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *